Dreamtattoo Kalıcı Dövme (Tattoo) & Piercing Kadıköy İstanbul

ANA SAYFA |TATTOO | PIERCING | STüDYO | DÖVME TARiHi | DÖVME FİYATLARI| KALICI MAKYAJ| SiTE HARiTASI | BASINDA BİZ | FORUM | iLETiŞiM

 

Cemil UZUN
(İstanbul Kadıköy Şube)

Emre CEYHAN
(İstanbul Kadıköy Şube)

Erkan ZARİF
(İstanbul Şaşkınbakkal Şube)Wildcat piercingleri
hakkında daha fazla
bilgi için
tıklayınız.

YORUMLAR

Merhaba arkadaşlar bu yazıyı okumaya başladıysanız sanırım ya merak ediyorsunuz yada kafanıza cidden dövme yaptırmayı koydunuz Lafı çok uzatmayı sevmem ama şimdiden uyarayım biraz uzun bir yazı olabilir hazırlıklı olun sıkılabilirsiniz, ancak kendi tecrübelerim ve deneyimlerim ile dövmeden bahsetmek istiyorum. Artılar,eksiler,sıkımla olur mu, vazgecmek isterseniz ne yapmaniz gerekir vs...

İlk önce sanırım merak ediyorsunuzdur sadece bir dövmem var benim 2006 yazında yaptırdım pek tabi " Dream Tattoo" 'da.. Öncelikle bu işi çok araştırmamıştım yani eskiden beri merakım vardı ancak enine boyuna hiç sorgulamadım. Fakat dream tatto hep dikkatimi çekmişti, mutlaka orada yaptırmak isteme sebeplerim vardı bunlar:
. <devam>

Eski Tarihlerde Ülkelere Göre Dövme Kullanımı

Dünyanın bir çok yerinde yaygınsa da, deri rengi koyu olan halklar arasında ve Çin'in bir çok bölgesinde pek görülmez. Bir çok halk dövmenin hastalık ve kötü şansa karşı büyülü bir koruyucu gücü olduğuna inanır. Dövme, kişinin hangi topluluktan olduğunu, toplum içindeki rütbe ve konumunu da belli eder. Ama yaptırılmasındaki en yaygın amaç kuşkusuz süslenmedir. İ.Ö. 2000'lerden kalma Mısır mumyalarında dövmelere rastanmıştır. Antik çağ yazarları da dövmenin Trakyalılar, Eski Yunanlılar, Galyalılar, Germenler ve Britonlar tarafından kullanıldığına değinir. Eski Roma'da ise suçlularla kölelere dövme yapılırdı. Hristiyanlık sonrasında Avrupa'da yasaklandıysa da, Ortadoğu'da ve dünyanın başka yerlerinde dövme yapılması sürdü.

Kuzey ve Güney Amerika'daki birçok yerli kabilesinde bedene, yüze ya da ikisine birden dövme yapma geleneği vardı. En çok iğne batırma tekniği kullanılırdı. California'daki bazı kabileler dövmeyi deride açılan çiziklerin içine boya koyarak yapar, Kuzey Kutbu ve Kutupaltı bölgelerinde Eskimolar ve Sibirya'nın doğusunda yaşayan bazı kabileler iğneyle açtıkları deliklerden boyaya batırılmış iplik sokarak derinin altından geçirirlerdi. Polinezya ile Mikronezya'da ve Malezya'nın bazı kesimlerinde boya deriye, tırmık biçimindeki küçük bir aletle açılan deliklerden verilirdi. Yeni Zelanda'da bir Maori dövmesi türü olan Moko'da, yüzeydeki karmaşık kıvrımlı desenleri oluşturan sığ kanallar, küçük bir kemik keski kullanarak açılırdı.

Japonya'da, çoğu zaman gövdenin büyük bir bölümünü kaplayan, çok renkli, özenle işlenmiş desenli dövmeler, tahta bir sapın ucundaki iğnelerle yapılır. Birmanya'da dövme için kaleme benzeyen, yarık uçlu, üst bölümünde bir ağırlık bulunan, pirinçten bir alet kullanılır. Bazı yerlerde (örn. Tunus'ta ve Japonya'da Aynular, Nijerya'da İbolar, Meksika'da Çontallar arasında) boya, deride bıçakla açılan kesiklerin içine ovularak sürülür, bazı yerlerdeyse (Arizona'da Pimalar ve Malakka Yarımadasında Senoiler arasında) deride delik açmak için dikenlerden yada iğneye benzeyen başka aletlerden yararlanılır.

Avrupalılar büyük geziler döneminde Amerika yerlileri ve Polinezyalılarla karşılaşıp ilişkiye geçince dövmeyi yeniden keşfettiler. Dövmenin Avrupa dillerindeki karşılığı tattoo sözcüğü de Tahiti dilinden geliyordu ve James Cook'un 1769'da Tahiti'ya yaptığı sefer sırasında kaydedilmişti. Dövmeli Amerikan yerlileri ve Polonezyalılar ile sonraları yabancı ülkelerde dövme yaptırmış Avrupalılar, 18. ve 19. yüzyıllarda Avrupa ve ABD'deki sergi, panayır ve sirklerde büyük ilgi topladılar.

Uzman 'profesörler' in Avrupalı ve Amerikalı denizcilerin gövdelerini desenlerle donattığı Polinezya ve Japonya'dakilere benzetilmiş dövme salonları, birdenbire dünyanın dört bir yanındaki liman kentlerini sarıverdi. İlk elektrikli dövme aletinin patenti 1891'de ABD' alındı. Özellikle ABD'li dövmecilerin uyguladıkları desenlerin patronları her yana yayılınca, ABD dövme deseni alanında en önemli merkez durumuna geldi. Bugünün denizci, askeri, yurtsever, romantik ve dindar dövme örgeleri gerek üslup, gerek konu bakımından dünyanın her yanında birbirine benzer. 20. yüzyıl başlarına özgü ulusal dövme üslupları genel olarak ortadan kalkmıştır.

19. yüzyılda ABD'de eski hükümlüler ve İngiltere'de ordudan kaçanlar dövmelerinden tanınırdı. Sonraları Sibirya hapishanelerindeki ve Nazi toplama kamplarındaki tutuklular da aynı biçimde, ömvde yapılarak işeretlenirdi. 20. yüzyılın sokak ya da motosiklet çetelerinin üyeleri de kimliklerini belirtmek için çoğu zaman dövmeyle bir amblem yaptırırlar. 19. yüzyılın sonlarında İngiltere'de dövme bir ara, toplumun üst katlarında hem erkekler hem de kadınlar arasında moda olmuştu. Ama Avrupa, Amerika ve Japonya'da yapıldığı biçimler ve bazı özel tıbbi uygulamalar dışında dövme bugün artık dünyanın birçok yerinde tümüyle ortadan kalkmak üzeredir. Bazen dinsel açıdan da karşı çıkılan ("Ölüler için bedeninizde yara açmayacaksınız, kendinize dövme işareti koymayacaksınız"(Levililer 19:28)) dövme, deri kanseri gibi hastalıklarla da ilgili görülmüş ve New York kenti yönetimi, mikroplu dövme aletlerinin hepatit bulaştırdığı gerekçesi ile 1961'de dövme uygulamasına ağır sınırlamalar getirmiştir.


Kadıköy Studio Cemil
Neşet Ömer Sok. Kadıköy Çarsısı
No:60 (büyük PTT'nin arkasındaki pasaj)
Kadıköy / iSTANBUL
Tel : 0216 347 59 53
Gsm :0535 941 99 39

e-mail & msn: 
dreamtattookadikoy@hotmail.com
Şaşkınbakkal Studio Erkan
Bağdat Caddesi Asude Apt. 367/B
 ŞAŞKINBAKKAL SUADİYE/ İSTANBUL
(Kızılkayalar Hamburger üstü)
Tel : 0216 360 11 58
Gsm: 0532 626 35 96
e-mail & msn: caddedovmetattoo@hotmail.com
 

Copyright ® 2006 DreamTattoo.com Powered by: Dövme

Bu Güzel Dövme sitesi dreamtattoo.com sizler için birbirinden güzel Dövme, Dövme Modelleri Dövme şekilleri Geçici Dövme ve Dövme Kataloğunda bulunan dövme modellerinin hepsini iletişim adreslerimizdeki merkezlerimizde Dövme Tattoo Alanında Sizlere hizmet vermekteyiz.Dövme, dövme modelleri gibi konularda daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızdan sorabilirsiniz.. tattoo modelleri tattoo resimleri tattoo desing gibi konuları sitemizden bulabilirsiniz
Copyright © 2004-2013 dreamtattoo.com - Tüm Hakları Saklıdır.